כיצד מנקים שיניים

ניקיון השיניים (קרוי גם היגיינה אורלית או גהות הפה) הוא הגורם החשוב ביותר למניעת עששת (חורים בשיניים), לשמירה על בריאות החניכיים ולריפוי מחלת החניכיים.

החיידקים בפה נצמדים לשן בשכבה הקרויה "רובד חיידקים" או "פלאַק" (Dental Plaque). ביניהם נמצאים חיידקים הגורמים לעששת (חורים בשיניים) וחיידקים אחרים הגורמים לדלקת בחניכיים.

מרבית החיידקים מצטברים באזור החיבור בין השן לחניכיים ולכן גורמים לדלקת בחניכיים הנמצאים בקרבתם. צריך לסלק את רובד החיידקים הזה באופן קבוע לפני שיגרום נזק חמור, כולל נזק לבריאות הכללית.

על כן, מומלץ לנקות את השיניים פעם או פעמיים ביממה.

 1. מברשת השיניים: באמצעות מברשת השיניים יש לנרות את האזורים אליהם ניתן לגשת עם סיבי המברשת. אזורים אלו כוללים את משטחי השן שמול הלחיים ואת אלו שמול הלשון.
 • יש להשתמש במברשת רכה וקטנה כדי שיהיה קל ונח להכניס את המברשת לאזורים הקשים לגישה.
 • יש להקפיד על הברשת הגבול שבין השיניים והחניכיים.
 • ההברשה תיעשה בצורה שיטתית ורציפה.
 • משך ההברשה: שתי דקות, בערך.
 • לא ניתן לנקות את המשטחים הגובלים בשיניים הסמוכות. לשם כך צריך להיעזר באביזרים נוספים.
 1. קיסמי שיניים: זה האמצעי הנוח ביותר לניקוי בין השיניים. יש לזכור שניקוי פירושו שפשוף של משטחי הקיסם ולא רק הכנסת הקיסם אל הרווח בין השיניים.
ניקיון השיניים - ד
 1. מברשת ספיראלית: באמצעותה ניתן לנקות משני כיוונים: מצד הלחי ומצד הלשון. מועילה גם כן בניקוי מרווחים גדולים ובעלי צורה מורכבת.
 2. מברשת אינטרספייס (Single tufted): מועילה בניקויי אזורים קשים לגישה כגון מאחורי הטוחנת האחרונה, בגבול הטוחנת האחרונה בסמוך ללשון ובמקרים ייחודיים נוספים.
 3. חוט דנטלי: האמצעי הטוב ביותר לניקוי בין השיניים לבעלי שיניים בריאות וללא נסיגת חניכיים משמעותית. גם בחוט יש צורך "להבריש" את משטחי השיניים ולא רק לנקות את הרווח שבין השיניים. קשה יותר ללמוד להשתמש בחוט כראוי אך משנרכשה המיומנות זהו האמצעי הקל ביותר לשימוש יומיומי.

כדי להשיג רמה מספקת של ניקיון יש צורך להשתמש במברשת שיניים ולפחות באביזר אחד נוסף לניקוי בין השיניים. מטופלים בעלי כתרים, גשרים, תותבות, שיניים צפופות, נסיגת חניכיים משמעותית או שילוב של הנ"ל זקוקים בדרך כלל ליותר אביזרים וצריכים להקדיש יותר זמן ותשומת לב לניקיון השיניים.

גופינו משתנה כל הזמן ולכן גם הצרכים שלו משתנים. בתקופות שונות בחיים אנו צריכים להיעזר, על כן, באביזרים שונים.

שיניים נקיות עוזרות לשמירה על שיניים וחניכיים בריאים ולמניעת מחלות.

נשמח לענות לכל שאלה ולתת הסברים נוספים.

כיצד מנקים שיניים - ד

צרו קשר אתנו – גם דרך WhatsApp
09-765-0075


מיקום המרפאה:
רח' בן יהודה 77 פינת רח' זמיר, כפר סבא.
הכניסה מרח' זמיר, מול חניון הקאנטרי קלאב.
ברחבת הכניסה ל-"בית בכפר" פונים שמאלה למדרגות המובילות למתחם המסחרי בקומה 1-

שעות הפעילות של המרפאה של ד

  השם שלך (*)

  כתובת אמייל שלך (*)

  הטלפון שלך (*)

  הודעתך (*)